Thursday, March 28, 2024
HomeRedLjubav & SeksOd kada se slavi Dan zaljubljenih?

Od kada se slavi Dan zaljubljenih?

Iako mnogi dan Svetog Valentina ili Dan zaljubljenih smatraju produktom američkog potrošačkog društva, s komentarima kako je dan izmišljen kako bi supermarketi zaradili između Božića i Uskrsa, ovaj praznik je ustvari tradicionalan, a korene vuče još iz Rimskog doba, od pastirske svečanosti Luperkalije.
U 15. veku slavila se svečanost u čast boga Luperkusa, zaštitnika stada i pastira. Uz narodnu proslavu taj dan se obeležavao i posebnim običajem prema kojem su na komadićima papira ispisivana imena devojaka i stavljana u vrč, a papirić koji bi pojedini mladić izvukao obaveštavao bi koja će devojka postati njegova.
Današnji Dan zaljubljenih koji slavimo 14. februara nastao je u 3. veku u Rimskom carstvu. Tadašnji car Klaudije II izdao je naredbu prema kojoj vojnici nisu smeli da se žene, jer je smatrao kako tada ne bi bili spremni da se bore u ratu i radije bi ostajali kod kuće sa svojom porodicom. Svi sveštenici osim jednog – Valentina, poštovali su carevu odluku. On je naime potajno održavao venčanja mladih parova sve dok ga nisu otkrili i stavili u tamnicu. Veče uoči proslave Luperkalija, 14. februara, Valentin je pogubljen, a nedugo zatim narod ga je proglasio svecem.
Kada se hrišćanstvo razvilo i kada su se definisali praznici odlučeno je da se Luperkalije i dan Svetog Valentina spoje u jedan. Luperkalije su vremenom izgubile značaj, a Sv. Valentin je postao dominantan. Dakle, od 15. veka je ovaj svetac povezan sa praznikom zaljubljenih (Dan zaljubljenih), što se održalo do danas.
Zašto je Dan zaljubljenih smešten sredinom februara?
Veze s tim datumom i tim periodom mogu biti sledeće:

  • Kod Starih Grka je od sredine januara do sredine februara bio mesec Gamelion u kojem se obeležavala svetost braka Here i Zevsa.
  • U Antičkom Rimu je 15. februar bio dan kad se slavio Luperkus, bog plodnosti (često prikazivan polugo, obučen u kožu jarca). Devojka koju bi glumac koji je personifikovao Luperkusa dotaknuo, bila bi uverena kako će biti plodna.
  • U srednjem veku sredina februara se tradicionalno smatrala kao doba kada se pare ptice.

Kako je nastao običaj slanja čestitki?
Navodno, i sam običaj slanja čestitki na Dan zaljubljenih potiče od Svetog Valentina koji je iz tamnice poslao pismo devojci u koju je navodno bio zaljubljen. Pismo je potpisao s “tvoj Valentin”. Druga teorija nastanka običaja slanja čestitki kaže kako se u starim vremenima verovalo da ptice počinju da se pare 14. feburara, a budući da su ptice simbol poruka, odatle i običaj slanja “Valentinovih” čestitki.
Crkva i dan Svetog Valentina
Sve do 1969. godine u katoličkoj crkvi dan Sv. Valentina je bio uključen kao standardni dan kad se slavio dan ovog sveca – 14. februara. Međutim, taj je dan izbrisan iz katoličkog kalendara zbog želje za smanjenjem broja svetih dana kod onih svetaca kod kojih nije bilo istorijskih činjenica povezanosti dana i sveca. Pravoslavna crkva Svetog Valentina proslavlja 30. jula po starom, odnosno 13. avgusta po novom kalendaru, s još jednom razlikom da se ovaj svetitelj u pravoslavnoj crkvi ne proslavlja kao zaštitnik zaljubljenih.
Kako je ponovo počeo da se slavi Dan zaljubljenih?
Kao i sve legende i legenda o Sv. Valentinu bi prešla u zaborav da nije bilo jedne žene iz Amerike koja je mnogo vekova kasnije u Danu zaljubljenih, baziranom na priči koja je dolazila iz Engleske, videla priliku za zaradu. Engleska priča koja se vezivala za 14. februar nije imala nikakve veze sa Svetim Valentinom, ali je zato bila povezana sa parenjem ptica i stihovima iz XIV veka, ubrzo je prešla okean i stigla na novi kontinent koji će postati kolevka moderne istorije ovog praznika.
Godine 1847. na adresu mlade dame iz Amerike po imenu Ester Haulend, stići će iz Engleske ručno napravljena i ukrašena čestitka za Dan zaljubljenih koja će joj dati odličnu ideju. Ester će i sama početi da pravi čestitke koje će prodavati u knjižari svog oca. Uz malo sreće i pomoći prijatelja posao će procvetati do te mere da će 1879. biti osnovana i prva kompanija za proizvodnju čestitki ove vrste, koje se i danas odlično prodaju.
Iako Dan zaljubljenih koji danas slavimo potiče iz američke kulture, vekovima se raširio po celom svetu kao posledica globalizacije. Ne zaboravimo da se kod nas slavi i slava Sveti Trifun, zaštitnik vinogradara. Mnogi i ne znaju za pravo poreklo Dana ljubavi, a i ne mare mnogo za to, jer im je bitnije saznanje da postoji dan u godini koji veliča najlepše osećanje!
 
Izvor: B92

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

Stefan on Dva od jednom
Zorana on USB meda!
Slobodan on Multi mališan!