Thursday, April 25, 2024
HomeOrangeKarneval u Riju - najpoznatiji festival na svetu

Karneval u Riju – najpoznatiji festival na svetu


Karneval u Riju je događaj koji je proslavio ovaj grad širom sveta. Festival plesa koji privlači hiljade posetilaca iz svih delova sveta odigrava se usred leta, traje četiri dana, počinje subotom, sedam nedelja pre Uskrsa. Uz pomoć turističke agencije “Sabra”, koja je ekskluzivni zastupnik svetski poznate britansko – australijske agencije “Tucan travel”, specijalizovane za daleke i specifične destinacije i događaje, i vi možete doživeti ovo neverovatno iskustvo muzike, plesa, boja i dobrog raspoloženja.
Počeci karnevala nisu poznati u potpunosti, ali se pretpostavlja da potiču još iz vremena drvenog Rima ili Grčke, kao paganska proslava. Karnevali su se u Brazilu održavali vekovima, ali karnevalski balovi stigli su u Brazil iz Italije u drugoj polovini XIX veka, da bi svoje zlatno doba doživeli između 30-ih i 50-ih prošlog veka, kada su se održavali legendarni balovi u hotelu “Kopakabana palas” i u Gradskom pozorištu.
Parada sambe počela je 30-ih godina prošlog veka, u početku skromno, u ulici Prasa Onzi, a potom na Aveniji predsednika Vargasa. Od 2. marta 1984. godine održava se na čuvenom Sambadromu, koji je, za samo 110 dana, sagrađen od armiranog betona, po ideji čuvenog brazilskog arhitekte Oskara Niemajera. Dužine je 700 metara, a na njemu se dva dana odvija povorka raznih škola sambe.
Karneval u Riju ne čini samo parada sambe i ulični karneval koji se dešava u celom gradu. Glavni događaj čini Banda de Ipanema, karneval koji se dešava dve nedelje pre zvaničnog početka, a potom učestvuju i u karnevalskoj suboti i karnevalskom utorku (Mardi gra).
Format benda bio je inspirisan karnevalskim uličnim bendom u gradu Uba. Dizajner Ferdi Karneiro iznajmio je autobus 1959. godine i dovezao nekolicinu svojih prijatelja karioka (domoroci, rođeni u Riju) da provedu karneval u njegovom gradu. Na čelu povorke stajali su “predsednici” benda obučeni u bela odela i sa belim šeširima koji su se pretvarali da sviraju. Pravi orkestar je išao iza njih, a za njima ostali građani. Razrađivali su ovu ideju i 1965. godine pridružili su se karnevalu. Današnja glavna atrakcija Bande de Ipanema je šarenolika parada tzv. “dreg kvinsa” (drag queens) – muškaraca obučenih u šljašteću žensku odeću, koji ne moraju biti gej muškarci ni transrodne osobe. Preoblačenje je, pre svega performativnog i zabavljačkog karektera. Oni zabavljaju publiku, slikaju se se sa posetiocima i zovu ih na ples. Vrlo je dirljiv trenutak kada Banda prolazi pored crkve Nosa Senjora da Pas i odaje počast kompozitoru Pisinginji, koji je umro u toj crkvi za vreme karnevala. Orkestar se zaustavlja i, posle minuta ćutanja počinje da svira “Carinhoso”, jednu od njegovih najpopularnijih pesama, i svi počinju da pevaju. Banda de Ipanema proglašena je nacionalnim blagom Rio de Žaneira 2004. godine.
Pre, za vreme i posle karnevala odigravaju se i čuveni balovi u mnogim klubovima. Ulaznice nisu skupe, a sviraju “živi” orkestri, obično po dva koji se smenjuju. Karte se kupuju na šalterima klubova i sve što treba jeste da sačekate u redu. Ako želite možete ulaznice kupiti nekoliko dana unapred ili preko onlajna. Kostimi nisu obavezni, osim na nekoliko balova. Ako želite u potpunosti da se prepustite uživanju, obucite nešto neobično – pustite mašti na volju.
Većina škola sambe nastale su u radničkim predgrađima ili favelama, i prenose se sa generacije na generaciju. Krajem XIX veka imigranti iz države Baija doneli su sa sobom tradiciju igranja “candomble” i ples po imenu “samba”. U udžericama u Riju, u mestu pod imenom “Mala Afrika” podigli su nekoliko relgioznih hramova posvećenih relegijskim ceremonijama. Međutim, afričke religije bile su ilegalne u dominantno katoličkom Brazilu. Koreni sambe ostali su nevidljivi za belu elitu dugo vremena.
Svaka škola prepoznatljiva je po svojim specifičnim bojama, a većina njih danas ima svoj sajt na internetu, preko koga se može više saznati o njima, a neke čak i prodaju svoje kostime preko interneta. U tzv. prvoj ligi ima 12 škola sambe, a neke od njih su Beiža-flor, Grande Rio, Imperatris, Mangeira, Mosidadi…
Ulaznice za Sambadrom koštaju od 48 dolara, a one najskuplje za mesta u luksuznim boksovima sa posluženjem, za nedelju 15. februara, koštaju 1.115 dolara.
Karneval ove godine počinje u petak 13. februara i traje do srede, 18. februara.
Izvor: Super odmor

UrbanStandard
UrbanStandard
Urban Standard, grupa entuzisata sa ciljem da prenesu neke od interesantnih vesti iz URBANE kulture. Sa osvrtom na muziku, it, ali i zivot oko nas.
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

Stefan on Dva od jednom
Zorana on USB meda!
Slobodan on Multi mališan!