Thursday, April 25, 2024
HomePorodicaBebeKako da uvedete pravila spavanja?

Kako da uvedete pravila spavanja?

San je primarna aktivnost mozga tokom ranog razvoja. Ritam budnosti i spavanja se prvih nedelja uspostavlja, a do šestog meseca beba bi trebalo da ima svoje navike. Ne postoji siguran recept kako “vaspitati” dete da dobro spava. Jedino rešenje je da ga od najranijeg detinjstva učite zdravim navikama koje će trajati ceo život.
Do druge godine, većina dece više vremena provede spavajući nego budni i, prema nekim istraživanjima, 40 odsto detinjstva provedu spavajući. San je važan jer utiče na psihički i fizički razvoj.
– Bebe se često bude tokom noći. Istraživanja pokazuju da je uobičajeno da se bude od pet do devet puta u toku noći, i da se neke od njih veoma lako samouspavljujuju, dok je drugima potrebna pomoć. Obično se roditelji kod ove druge grupe beba opredeljuju da ih već u ranim mesecima drže pored sebe kako bi ih brže uspavali. I upravo se prve greške prave u prvim mesecima. Deca lako mogu da steknu naviku spavanja u isto vreme ukoliko ih mama i tata u tome podržavaju. Potrebno je biti dosledan. Rečenica: „Vreme je za spavanje, da li želiš da ti ja izaberem i pročitam jednu priču ili ćeš je ti izabrati?“ ukazuje detetu na to da se ono ne pita da li želi da ide u krevet. Neka deca brzo steknu ovu naviku, dok kod one temperamentnije dece navikavanje može da traje i par nedelja – objašnjava psiholog Aleksandra Mađar Jovanović, porodični edukator i osnivač Centra za podsticanje razvoja deteta.
Kako ulepšati spavanje?

  • Neka uspavljivanje bude deo rutine
  • Budite dosledni pri postavljanju vremenske granice kad dete ide na spavanje
  • Dozvolite detetu da samo bira pidžamu za spavanje
  • Nežno ušuškajte dete da bi se osećalo zaštićeno

SPAVANJE I NOVOROĐENČE 1- 2 MESECA

  • Kod novorođenčeta ciklusi budnosti i spavanja su povezani s osećajem gladi, potrebom za presvlačenjem i za pažnjom. Ukupno spavaju od 10.5 do 18 sati dnevno u nepravilnim razmacima sa periodima budnosti u trajanju od 1 do 3 sata. Periodi spavanja mogu trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati. Najbolje je da stavite bebu u krevetac čim primetite da je pospana. Tako se povećava verovatnoća da će brzo zaspati i da će naučiti da se sama uspavljuje. Kod dece koja se naviknu da su roditelji uz njih dok čvrsto ne zaspu, veća je verovatnoća da će, kad se probude tokom noći, plakati tražeći roditelja.

BEBA DO 11 MESECI

  • Posle 6 meseci, noćna hranjenja više nisu potrebna i mnoga deca spavaju celu noć. Dete stavite u krevet u trenutku kad primetite da su pospani. Neka vreme polaska na spavanje svaki dan bude isto, a soba u kojoj dete spava tiha, zatamnjena, hladna.

DETE DO TRI GODINE

  • Učite ga da samo spava u svom krevetu. Ono će u ovom periodu rado sarađivati. Nekoj osetljivijoj deci će pre spavanja biti potreban vaš dodir. Deca u ovom uzrastu treba da spavaju od 12 do 14 sati. Spavanje “po danu” sada predstavlja jedan neprekinuti period u trajanju od jednog do tri sata. Potrebno je paziti da dete ne spava u kasnim poslepodnevnim satima.

POSLE TREĆE GODINE

  • Oko treće godine, zbog pojave strahova, kada dete potraži vašu pomoć i poželi da spava uz vas jer se, na primer, plaši čudovišta, proverite sva mesta na kojima dete smatra da se čudovište može sakriti. Budite dosledni i ne popustite pred plačem i moljakanjem. Poželjno je da ostavite upaljenu lampu. Predškolci spavaju obično između 11 i 13 sati na noć. Nakon pete godine većina više ne spava tokom dana.Neka deca u ovom uzrastu počnu da mesečare.

OSNOVCI

  • Dešava se da neka deca spavaju s roditeljima i kada pođu u školu. Deca od treće do šeste godine ulaze u razvojnu fazu, kada se prvi put kod njih pojavljuje osećanje straha, koje može da bude ispraćeno noćnim morama. Pružite detetu priliku da se izbori sa svojim strahom i da ga prevlada. Ova pojava je znatno češća kod ženske.

 
 

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

Stefan on Dva od jednom
Zorana on USB meda!
Slobodan on Multi mališan!