Thursday, April 25, 2024
HomeBlueDebata: Šeruj osmeh. Lajkuj ljubav. Hejtuj hejt.

Debata: Šeruj osmeh. Lajkuj ljubav. Hejtuj hejt.

Debatom „Šeruj osmeh, lajkuj ljubav, hejtuj hejt“ 40 učenika iz 5 osnovnih i 5 srednjih škola iz Zrenjanina, Beograda, Kruševca, Jakova i Ljiga obeležili su međunarodni Dan bezbednog interneta. Pokazali su da su svesni svih opasnosti koje ih vrebaju u virtuelnom svetu, ali da na njih često nemaju odgovarajuću reakciju, niti umeju uvek da se zaštite.
Učesnici debate su došli iz škola u kojima je već sprovedno istraživanje u okviru projekta „Zaustavimo digitalno nasilje“ koje realizuju Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja – Jedinica za prevenciju nasilja, UNICEF i kompanija Telenor. Cilj projekta je prevencija zloupotrebe digitalnih medija i podizanje svesti o ulozi i značaju digitalnih medija u savremenim uslovima života.
Učenici su diskutovali o svojim iskustvima i o rezultatima istraživanja i dali svoje preporuke o tome kako se mogu smanjiti rizici na internetu. Svesni su da nasilnik u virtuelnom svetu može ostati anoniman i da čak i neslana šala može prerasti u eksces koji ostavlja trajne posledice. Iako navode potencijalne opasnosti, učenici priznaju da tek kada sami dožive nasilje na internetu shvate sve njegove razmere. Na sopstvenim primerima svedočili su o tome kakve emotivne traume može izazvati zlonameran postupak na internetu . “Jedan nepromišljen komentar na nečiju fotografiju može da proizvede priču i vređanje čitavih grupa i da ta osoba ostane etiketirana tokom celog školovanja“, rekla je jedna učenica. Ovo se može prevazići uz podršku prijatelja i porodice, o čemu svedoči i slučaj devojčice protiv koje su, nakon promene škole, drugovi i drugarice iz stare škole pokrenuli pravu hajku na društvenoj mreži .
Razgovorali su i o lakoći sa kojom većina publikuje svoje podatke na društvenim mrežama, što se najčešće manifestuje kroz nekritičko prihvatanje prijateljstava na facebook-u. Istraživanje je pokazalo da u svakom odeljenju bar dva učenika prihvate susret uživo sa osobom koju su pre toga znali samo preko interneta, nekada ne znajući da je u pitanju odrasla osoba.
Učenici su iskreno svedočili da nekada, samo u želji da se zabave, naprave nevolju vršnjacima. „Mislim da svi znaju koje su posledice nasilja na internetu, ali ih zanemaruju u početku i postanemo ih zaista svesni tek kada ih osetimo na svojoj koži. Tada tek vidimo šta mi u stvari činimo drugima“, rekao je jedan od učesnika debate i sugerisao da treba širiti svest o posledicama svakog postupka.
U toku debate prikazana su i tri filma o konkretnim slučajevima digitalnog nasilja, nakon čega su učenici upoređivali viđene scene sa iskustvima iz svojih škola i predlagali rešenja i mere preventive. Kao i u ostalim vrstama nasilja, važno je smanjiti broj pasivnih posmatrača, jer što je nasilje vidljivije, to je lakše suprotstaviti mu se.
Debata je organizovana u Expo centru kompanije Telenor i u celini je prenošena uživo na sajtu http://www.livestream.com/sherujosmehlajkujljubavhejtujhejt, , gde je više od 100 učenika iz cele Srbije iskoristila priliku da komentariše i postavlja pitanja. Tim projekta „Zaustavimo digitalno nasilje“ iskoristiće komentare i sugestije učenika kako bi kreirali dalje programe obuke učenika, nastavnika i roditelja, pre svega onih koji su uključeni u program „Škola bez nasilja“.
 

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

Stefan on Dva od jednom
Zorana on USB meda!
Slobodan on Multi mališan!